Bratislava 10. marca (TASR) - Za jediné plus novely Zákona o športe považuje prezident Slovenskej gymnastickej federácie (SGF) Ján Novák skutočnosť, že sa vďaka nej reálne zvýšil rozpočet a v spoločnosti sa začalo viac diskutovať o športe. Priniesla však podľa neho oveľa viac negatívnych prvkov, od zle nastaveného vzorca o rozdeľovaní štátneho príspevku až po neúnosné množstvo administratívnej práce, ktorou sú v súčasnosti zavalení pracovníci sekretariátov.
"Bohužiaľ sa ťažko hľadajú pozitíva. Novela ešte viac skomplikovala situáciu pre športové zväzy. Už zle nastavený Zákon o športe novela ešte pokazila," uviedol v rozhovore pre TASR šéf slovenskej gymnastiky. "Zákon mal byť podľa môjho názoru oveľa jednoduchší. Bol robený právnikmi a niektorými športovými odborníkmi z tzv. veľkých zväzov. Som presvedčený, že zákony vo všeobecnosti majú tvoriť odborníci (či už jednotlivci alebo inštitúcie). Úloha právnikov je paragrafovať pripravený zákon. Všade vo svete sa na tvorbe zákona podieľajú výskumné ústavy pre šport, ktoré roky zbierajú veľké množstvo informácií, ktoré ďalej posunú športovým odborníkom. Na tvorbe zákona sa v žiadnom prípade nemajú podieľať len vrcholní predstavitelia tzv. veľkých športových zväzov, ale i ostatných športových zväzov. 'Skupinka' tzv. veľkých zväzov, ktorým 'dal boh rozum', je menšia i o niekoľko tisíc členov ako tzv. skupina stredných a malých zväzov."
Podľa Nováka realizácia novely priniesla enormnú záťaž na sekretariáty zväzov, ktoré sa musia teraz boriť s obrovským množstvom administratívnych úkonov. "Dnes sú sekretariáty športových zväzov zavalené takým množstvom administratívnej práce, že pracovníkom nezostáva čas na to, na čo vlastne sekretariáty majú slúžiť – na organizovanie športovej činnosti, na vytváranie podmienok pre pretekárov, trénerov, rozhodcov a ďalších športových odborníkov. Samozrejme, že tí, ktorí tvoria zákon, nepoznajú, ani nemôžu poznať problémy, s ktorými sa boria tzv. stredné a menšie športy. O budúcnosti športu na Slovensku rozhodujú právnici a pár vyvolených (nie volených športovými zväzmi) funkcionárov tzv. veľkých športov. Zo strany štátu nie sú dodržiavané žiadne termíny. Negatívom je aj informačný systém, do ktorého bolo vložených už veľa finančných štátnych prostriedkov."
Od januára 2016 platný nový Zákon o športe priniesol do života slovenských športovcov a športových zväzov viaceré nové prvky, ktoré podľa Nováka však v mnohom sťažili prácu. "Pozitívne je to, že sa o športe začalo viac hovoriť a skutočne sa navŕšil rozpočet. Hlavným negatívom je tzv. vzorec, podľa ktorého sa rozdeľujú finančné prostriedky. Údajne transparentne. Vzorec tvorili zase ľudia zainteresovaní do riadenia najväčších športových zväzov a tvorili ho tak, aby vyhovoval len a len im. Šport je živý organizmus, ktorý nemožno vypočítať vzorcom. Je to zastieranie netransparentnosti, čo je opak, čo bolo (alebo malo byť) hlavným zmyslom zákona," zdôraznil.
Ako ďalej uviedol, Slovenská gymnastická federácia vytvorila okamžite po prijatí zákona transparentný účet, v snahe čo najviac vyhovieť zákonu. "My nemáme čo skrývať, s finančnými prostriedkami narábame veľmi zodpovedne, či už zákon je taký alebo onaký. Absolútne nechápeme, prečo nám potom štát nariaďuje, kam a koľko máme dať finančných prostriedkov." Novák mal na mysli paragraf 69, bod 5 zákona, ktorý hovorí, že národný športový zväz je povinný rozdeliť najmenej 15 percent finančných prostriedkov z príspevku na mládež, 20 percent na rozvoj talentovaných športovcov a 25 percent na reprezentáciu. Zákon takisto nariaďuje, aké maximálne množstvo finančných prostriedkov môže zväz použiť na výstavbu, modernizáciu alebo rekonštrukciu športovej infraštruktúry. "Paragraf 69, bod 5 je priamym popretím filozofie zákona. V tomto bode 'Národný športový zväz je povinný' rozdeliť peniaze podľa nariadenia vlády v percentách na jednotlivé oblasti činnosti. Ako dospeli navrhovatelia k stanoveniu týchto percentuálnych hodnôt? Jedine nekvalifikovaným odhadom. Ak niektoré športové zväzy narábali s finančnými prostriedkami nesprávne, tak ich treba usmerniť. Nie plošne nariadiť všetkým zväzom, kam koľko percent majú použiť. Zo športových zväzov sa stali štatisti," smutne konštatoval šéf slovenskej gymnastiky.
Podľa šéfa šachu je šitý pre futbal
Bratislava 10. marca (TASR) - Pre Slovenský šachový zväz (SŠZ) priniesol Zákon o športe obrovskú administratívnu záťaž a množstvo nových zbytočných problémov. Podľa prezidenta zväzu Františka Jablonického uspokojuje najmä potreby futbalového hnutia a vôbec nezohľadňuje špecifiká jednotlivých športov, resp. ich záväzky voči svetovým federáciám.
Na porovnanie si pomohol príkladom zo susedného Česka. "Cieľom zákona malo byť najmä zásadné zlepšenie financovania športu, ktorý bol dlhodobo poddimenzovaný už od vzniku Slovenskej republiky. Na rozdiel od Českej republiky, kde to bolo systémovo riešené priamymi daňami od Sazky. V kritických rokoch pre Česko, keď mala Sazka obrovské problémy pre financovanie O2 Arény, záväzky prebral priamo štát v plnej výške. Vo viacerých športoch vidíme, že sa Česi dostali na svetovú úroveň. Dokonca aj v takých, v ktorých sme boli historicky lepší a teraz jasne zaostávame," uviedol pre TASR Jablonický, podľa ktorého je rozpočet SŠZ približne päťkrát menší ako rozpočet Šachového svazu České republiky v prepočte na jedného športovca.
Podľa šéfa SŠZ je jedným z problémov zákona postupné zvyšovanie financií. V prvom rade však priniesol obrovskú administratívnu záťaž. "Je cítiť, že zákon je šitý najmä pre futbalové hnutie. Nie je orientovaný na pridanú hodnotu, ale prináša veľa zbytočného balastu." Funkcionárom SŠZ prácu zatiaľ neuľahčuje. "V budúcnosti môže byť prínosom zásadné zlepšenie financovania po zobjektivizovaní kritérií pre všetky športy. Medzi pozitívne stránky patria aj daňové a odvodové zvýhodnenia pri uzatváraní zmlúv s dobrovoľníkmi, amatérskymi a profesionálnymi športovcami."
Na otázku, ako sa v SŠZ premietli nové pravidlá súvisiace so zvýšenými nárokmi na administratívu, Jablonický odpovedal: "Funkcionári zväzu, t.z. celý výkonný výbor pracujú zadarmo a preto nadbytočná byrokracia je veľmi citlivou otázkou, prináša totiž veľa zbytočnej práce. Zväz nemá financie na profesionálne zaplatenie projektov, ktoré prináša nová byrokracia a preto je dosť citlivé, že v dobrovoľnej práci na úkor svojich rodín musia členovia výkonného výboru vykonávať množstvo nových úloh, ktoré nesúvisia priamo s organizovaním športového života."
Na škrtanie si už v SŠZ zvykli. "Je to dlhodobá záležitosť. Dané je to historicky, že zväz v uplynulých rokoch dostával od štátu podstatne menej financií ako v minulosti. Tohto roku síce dostaneme viac peňazí (89.000 € oproti 55.000 € v predchádzajúcom roku, pozn.), ale s podstatne väčšími obmedzeniami - novými záväzkami, ktoré predtým neexistovali, a s nákladmi na vyriešenie byrokracie. Často to musíme plátať prosbami voči odborne zdatným členom zväzu, aby nám zadarmo pomohli vyriešiť potrebné projekty."
Pozitívom zákona je podľa Jablonického snaha o systémové vyriešenie financovania: "Nie je však spravodlivý voči malým športom. Zásadný problém vidíme v tom, že posledný rok a pol riešime asi na 60 percent v našej činnosti to, aby sme zapracovali zákon namiesto toho, aby sme sa venovali našej hlavnej činnosti pri rozvoji športu. Oceňujeme snahu o zvýšenie transparentnosti prostredia, ale v niektorých bodoch ide možno až o príliš zidealizované podoby. Na bedrá zväzu sú kladené obrovské právne, ekonomické a informatické nároky. Šport nie sú iba dve, či tri najväčšie odvetvia. Máme na Slovensku 90 športových zväzov, v ktorých veľkú časť tvoria malé kluby s malými administratívnymi možnosťami a pre ne sú administratívne nároky neúnosné."
Podľa šéfa atlétov sa nemyslelo na individualitu zväzov
Bratislava 10. marca (TASR) - Prezidenta Slovenského atletického zväzu (SAZ) Petra Korčoka potešil prílev väčšieho objemu peňazí z nového zákona o športe. Zároveň však upozorňuje, že novela je príliš všeobecná, čiže nehľadí na individualitu jednotlivých odvetví a príslušných organizácií.
"To, čo bolo avizované, že väčšia transparentnosť zo strany zväzov a športového hnutia sa prejaví vyšším prídelom finančných prostriedkov, sa do praxe nedostalo úplne. Viacero aspektov novelizácie nás trápi. Vznikli rôzne obmedzenia z hľadiska využívania zdrojov, ktoré ovplyvňujú činnosť zväzov a presne určujú, kde sa dajú prostriedky použiť. Zväzy sú rovnako ako športy odlišné, nachádzajú sa v inej fáze vývoja, čo si vyžaduje špecifický prístup. Najlepšie ho poznajú ľudia, ktorí pôsobia priamo na zväzoch," zdôraznil Korčok.
Zákon zvýšil byrokratickú záťaž, ktorá zasiahla aj do fungovania SAZ. "Výrazne ovplyvnil administratívnu náročnosť niektorých úkonov, takže na jednej strane zväzom sťažil prácu. Skoro ako všetky zväzy, aj my sme museli prijať kontrolóra, hoci predtým sme mali predsedu dozornej rady. Kontrolór je za prácu riadne honorovaný, máme vypísané výberové konanie aj na matrikára. Agenda narástla, s ňou tiež počet členov a aktivít. Prijali sme ďalších zamestnancov, ktorí pracujú na administratívnej zložke," pokračoval šéf slovenskej atletiky.
Korčok ocenil viac finančných prostriedkov, keďže SAZ má široké portfólio činností, na ktoré ich potrebuje: "Je to naozaj potešiteľné. Myslím si, že momentálne je to v atletike aj vidieť. Samozrejme, zdroje sa snažíme efektívne využiť. Máme mnoho projektov, organizujeme významné podujatia, obnovili sme míting Pravda-Televízia-Slovnaft, prvýkrát v histórii usporiadame majstrovstvá Európy, bude to šampionát v cezpoľnom behu. Máme atletickú ligu či obrovský projekt detskej atletiky. Aktivít je naozaj veľa, viac prostriedkov nám pomôže ľahšie ich zvládnuť." Decembrové 24. ME v krose sa uskutočnia v Šamoríne-Čilistove, ich predpokladaný rozpočet je 750.000 eur.
Korčok okrem poukázania na hmatateľné pozitíva a administratívne negatíva vyzdvihol diskusiu, ktorá predchádzala prijatiu novelizácie a pokračuje aj po nej: "Zákon priniesol väčší záujem spoločnosti o šport. Ten sa stal témou, ktorá nabrala na vážnosti. Pokúsil sa vyriešiť viaceré témy, čo trápia šport."
SZĽH: Aj hokej cíti ´papierovačky´, ale kvituje vymedzenie vzťahov
Bratislava 11. marca (TASR) - Slovenský zväz ľadového hokeja sa počnúc 1. januárom ocitol v špecifickej situácii. Spolu s futbalom sa toto populárne odvetvie oddelený finančný balík štátnej podpory. Ináč však pre SZĽH platí väčšina legislatívnych ukotvení z nedávno novelizovaného Zákona o športe.
"Vidíme v novom zákone dva základné pohľady. Prvý je ten, že budeme mať o niečo voľnejšie ruky, pretože tam nie je spolufinancovanie. Takže ak splníme všetky zákonom dané podmienky, môžeme ostatné peniaze, ktoré získame prostredníctvom marketingových zmlúv, použiť aj na iné veci, ktoré možno nie sú úplne spojené pupočnou šnúrou s hokejom. Ale tie nám veľmi pomáhajú, mám na mysli napríklad vzdelávanie, alebo rozhodcov," zdôraznil pre TASR Miroslav Valíček, generálny sekretár SZĽH: "Druhý náš pohľad je ten, že zákon jasne vyjasnil všetky vzťahy. Čiže objekty a subjekty, to je všetko jasne naznačené a vymedzené. My sme aj na základe toho upravili vnútorné stanovy a smernice. Ale máme v nich ešte pár nejasností ktoré v súčasnosti analyzujeme, aby sme zostali v medziach zákona."
Všetkým zväzom vyplýva z prijatia zákona nárast povinností, tou najzásadnejšou je administratíva. "Administratívna náročnosť sa nám zvýšila niekoľkonásobne. Musíme zverejňovať zápisnice najvyšších orgánov, takže sme viazaní lehotami. Vždy keď sa koná nejaké zasadnutie, správa z neho musí byť zverejnená do pätnástich dní. Toto sa dialo aj v minulosti, ale my dnes máme všetky orgány početnejšie, sú v nich komplikovanejšie vzťahy a výstupy," priznal Valíček.
Nový zákon vymedzuje aj pojem športový odborník. Každá takáto osoba smie vykonávať odbornú činnosť v športe na základe odbornej spôsobilosti určenej predpismi športového zväzu, osobitného predpisu, alebo sa u neho s pravidlami súťaže a predpismi športového zväzu nevyžaduje odborná spôsobilosť. "My máme odborníkov z radov rozhodcov, či trénerov. U rozhodcov je množstvo podsubjektov, spomeniem napríklad videorozhodcu a ďalšie pomocné funkcie. My sme zo zákona povinní všetkých týchto odborníkov evidovať nielen v našom vnútornom systéme, ale aj v systéme ministerstva. Je to náročné, preto sme museli prijať ďalších ľudí, aby sa starali práve o evidenciu. Máme výhodu v tom, že náš vnútorný systém robila firma, ktorá robila systém aj pre ministerstvo, takže pracujeme na tom, aby sa nám dáta automaticky preklápali. Tieto dáta sú veľmi objemné, takže nejaký čas to bude trvať. Preto sme posilnili pozíciu aj na oddelení IT. Samotný systém musíme aj prečistiť, pretože v ňom máme 1400 trénerov, pričom aktívnych je 400. Musíme ešte dohliadať na bezúhonnosť, pretože zákon vymedzuje, že všetci odborníci musia mať čistý register trestov. Tu je teda vidieť, že nový zákon o športe nie je len o financovaní, ale o celom nastavení fungovania športu ako takého," vysvetľuje Miroslav Valíček.
Hokejistom prijatie zákona veľa vrások nenarobilo. V porovnaní s niektorými inými zväzmi patria medzi tých, ktorí jeho schválenie vidia ako krok vpred, no najmä ich istým spôsobom zaväzuje. "Vieme a počuli sme o názoroch, že nový zákon športu nepomohol. Ale na nejaké definitívne konštatovanie je ešte príliš krátka doba. My sme tiež nevedeli, do čoho ideme. Vnímame to zatiaľ tak, že to veľmi zvýšilo administratívu. Tiež máme občas pocit, že je to viac o papierovaní, ako o športe, pretože administratívy je naozaj veľa. Ale hľadáme nejakú cestu, ako sa s tým vyrovnať, keďže zákon je zákon. My si tieto veci nemôžeme dovoliť podceniť, keďže sme jeden z dvoch najvyššie dotovaných zväzov. Pristupujeme k tomu maximálne zodpovedne, ale bojujeme s tým. Máme na pamäti fakt, že pracujeme s veľkým balíkom peňazí a spolu s futbalovým zväzom budeme udávať trend nového zákona, takže naša zodpovednosť je ešte o niečo väčšia, ako u ostatných športov," myslí si generálny sekretár, ktorý je vo funkcii šesť mesiacov.
Príspevok od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu na rok 2017 bol pre hokejový zväz schválený vo výške 6,006.437 eur, čo je po futbalistoch druhá najväčšia položka. "Vieme vďaka tomu plánovať a pozerať sa dopredu. Na dobu troch až štyroch rokov vidíme, koľko peňazí príde a s akým balíkom môžeme narábať. Máme záujem ísť aj do motivačných vecí, čo nám zákon dovoľuje. Chceme aby rástla kvalita, preto budeme motivovať aj kluby, aby na to pozerali. Budeme teda sledovať, koľko tímov do akej súťaže kluby pošlú, aby sa nevenovali len jednotlivcom a tak ďalej. Tieto motivačné prvky stále hľadáme, aby sme poskytli finančnú stabilitu a najmä, aby sme mali výsledky. Chceme posilniť základňu, hľadáme cesty ako pracovať s masou. Dnešné čísla nám totiž ukazujú, že stagnujeme, dokonca máme prepad. Našim cieľom je teda obroda a reštart v tomto smere. Veľké kluby nám pracujú, problém máme s tými menšími. Motivačne ich teda chceme prinútiť, aby pracovali lepšie a zvýšili svoju angažovanosť," ozrejmil Valíček využitie niektorých prostriedkov.
Tvrdí, že na zväze vedia použiť peniaze tam, kde "tlačí topánka". Aj keď sa ešte nedá presnejšie pomenovať, čo nový zákon prinesie, lebo prvý balík peňazí prišiel iba prednedávnom: "Detailnejšie hodnotenie sme schopní vypracovať o rok, alebo dva. Uvidíme, či bude vo farebnom svetle, alebo v inom. Ale veríme, že tento zákon športu pomôže."
SZĽH sa na jeho prijatie pripravoval už vopred. Dôkazom je novozvolený výkonný výbor, ktorý je väčší a inak štrukturovaný. Sú v ňom zástupcovia hráčov, funkcionárov, klubov, či trénerov. Zastúpená je v ňom každá sekcia, cieľom má byť väčší rozsah názorov pri schvaľovaní jednotlivých bodov. Na zväze sú si však vedomí, že zjednotiť tieto hlasy nebude jednoduché. "Počítame s tým, že to nie je niekoho svojvôľa, ale že to má naozaj pomôcť športu ako takému. Takže ľudovo povedané aj táto papierovačka má svoje opodstatnenie," zdôrazňuje mediálny poradca SZĽH Ľuboš Schwarzbacher.
Pre hokejový zväz táto povinnosť nie je žiadnou novinkou, aj v minulosti boli zmluvy medzi ním a ministerstvom zverejňované. SZĽH očakáva, že nové administratívne povinnosti spresnia evidenciu aj čísla. V rámci toho pripravuje svoj vlastný IT systém, ktorý bude fungovať ako databáza so všetkými potrebnými údajmi. Každý člen bude mať svoju identifikačnú kartu s kódom, podľa ktorej bude možné získať všetky informácie o danom členovi. Okrem toho sa pripravuje aj elektronická matrika. To by malo uľahčiť okrem iného napríklad aj prácu časomeračov.
Osobitná položka v rámci prijatia nového zákona patrí sponzorom a partnerom, ktorých by mal zvýhodniť a motivovať ich k tomu, aby do športu prúdilo viac peňazí. "Zatiaľ necítime, že by sa hlásili sami. Máme oddelenie, ktoré sa tomu venuje. Potrebujeme mať rozvojové projekty, ktoré sú mimo dotačného programu a pri ktorých nám pomáhajú práve sponzori. Tu robíme veľa vecí k fanúšikom aj partnerom. Dnes je situácia taká, že firmy, ktoré chcú pomôcť, tak by niečo radi dostali aj naspäť. Takže pokiaľ nás aj niekto podporuje, tak hľadá spôsob, ako využiť našu hokejovú rodinu, ak to tak môžeme nazvať," načrtáva Valíček budúcnosť hokejovej agendy.